
Atak trochę na wnuczka: fałszywe powiadomienie o podatności WordPressa CVE-2023-46182 prowadząca do przejęcia kontroli nad stroną
Od wczoraj zgłaszają się do nas klienci, którzy otrzymali nieco podejrzaną wiadomość e-mal. Wiadomość ta pochodzi niby od WordPress.org i informuje o wykrytej nowej podatności oraz jej łatce. Zachęca nawet do rozwiązania problemu. Czy to może być jakieś zagrożenie?
Przelewy24, czyli jak sprawić by Twoi klienci znienawidzili Twój sklep tuż po zamówieniu
W naszej pracy spotykamy się codziennie z wieloma problemami,z którymi muszą zmagać się właściciele jak również klienci sklepów internetowych. Czasem są one niewidoczne dla szarego kupującego, ale czasem uderzają w niego z tak dużą siłą, że nie pozostaje on obojętny.
Frustracja klienta narasta, a po osiągnięciu apogeum kupujący zazwyczaj obwinia za to sklep internetowy. Tak też było w tym przypadku, ale czy słusznie?
Tego się prosto nie odczaruje
Changelogi, diffy, podatności i inne zaklęcia
Co tam, panie, w biezpieczeństwie?
Podatność w WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts, czyli znów import bez uprawnień
W ciągu ostatnich dwóch tygodni trafiło do nas kilka sklepów zainfekowanych przez podatność we wtyczce WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts, więc warto chyba napisać o tym kilka słów.
Wtyczka WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts pochodząca z Envato jest jedną z wielu tego typu wtyczek. Służy ona do ustalania dynamicznych rabatów i przecen dla produktów na podstawie różnych warunków. Trudno mi do końca powiedzieć, dlaczego ktoś miałby wybrać akurat tę wtyczkę, bo istnieje kilka świetnych darmowych alternatyw. Nie zmienia to jednak faktu, że wtyczka ta została kupiona prawie 20 tys. razy, więc jak na wtyczkę sklepową, jest dość popularna.
Wtyczka powstała w 2014 roku i przeglądając jej changelog, można odnieść wrażenie, że jest ciągle rozwijana, usprawniana i nie ma w niej prawie żadnych błędów. Opisy zmian są jednak bardzo lakoniczne, a to nigdy nie wróży niczego dobrego.
I tak po 7 latach istnienia wtyczki, 18 sierpnia wykryto w niej krytyczną podatność, która pozwala każdemu wykonać import ustawień. Nie wymaga to nawet zbyt wiele trudu.
Pechowa 13-tka, czyli krytyczna podatność wykryta w WooCommerce
13 lipca 2021 we wtyczkach WooCommerce i WooCommerce Blocks wykryte zostały krytyczne podatności. Podatność została zgłoszona w ramach programu HackerOne.
Błąd został już poprawiony i opublikowane zostały poprawione wersje. Tak – poprawka została opublikowana tego samego dnia. Jeśli więc używasz WooCommerce, to szybka aktualizacja do wersji 5.5.1 to dobry pomysł.
Pożar w serwerowni, czyli na co mi niezależny backup
Być może słyszałeś już kiedyś powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy zaczną je robić. Gdy jednak rozmawiam z klientami, często słyszę, że backupów własnej strony nie posiadają. Jedni w ogóle o tym nie pomyśleli. Inni zakładają, że hosting robi to za nich. I owszem – większość hostingów domyślnie wykonuje automatycznie kopie zapasowe, aby klienci nie musieli się tym martwić. Jednak czy aby na pewno tak jest?
Infekcja letsmakeparty3 / sdfsd234 – analiza przypadku
Bieżący tydzień minął nam pod znakiem czyszczenia infekcji na stronach, a szybkie wyszukanie jej oznak w Google pokazuje, że jeszcze sporo osób się z nią zmierzy. Opiszmy więc, jak ta infekcja wyglądała i jak działa.
Jak wygląda atak
Doklejenie szkodliwego kodu do pliku header.php
w motywie
W pliku header.php
doklejany jest następujący fragment kodu: